خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
۹۵/۰۴/۱۵ ۱۲:۰۱
شناسه خبر : ۹۵۰۴۱۵121

کاهش ۵۰ درصدی تب کریمه کنگو در سیستان و بلوچستان

به نقل از عصر هامون، در پی انتشار آمار بیماران به تب کریمه کنگو توسط وزارت بهداشت در کشور ، روز گذشته پایگاه خبری عصرهامون در پیگیری هایی که انجام داد عامل اصلی این بیماری ورود دام های قاچاق از جنوب شرق به کشور عنوان شد . در تماسی که جهت ادامه این گزارش با […] ...

به نقل از عصر هامون،
در پی انتشار آمار بیماران به تب کریمه کنگو توسط وزارت بهداشت در کشور ، روز گذشته پایگاه خبری عصرهامون در پیگیری هایی که انجام داد عامل اصلی این بیماری ورود دام های قاچاق از جنوب شرق به کشور عنوان شد .
در تماسی که جهت ادامه این گزارش با سید مهدی طباطبایی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان داشتیم؛ وی با بیان اینکه سالانه آمار مبتلایان به این بیماری ۵۰ درصد کاهش یافته است، گفت: از ابتدای سال تا کنون هشت نفر به این بیماری در استان شناسایی و یک نفر فوت شده است.
n00086223-b
کاهش ۵۰ درصدی تب کریمه کنگو در سیستان و بلوچستان
وی با بیان اینکه این بیماری یک تب خونریزی دهنده ویروسی است، ادامه داد: سال ۷۹ به دنبال ورود دام های قاچاق در شمال استان این بیماری شناسایی شد که شاهد گسترش این بیماری از شمال به  جنوب استان بودیم اما خوشبختانه در سال های اخیر با توجه به اقدامات کنترلی این موضوع در حال پیشگیری است و در سال جاری موارد این بیماری در استان ۸ مورد شناسایی و یک نفر فوت اعلام شده است.
طباطبایی تب کریمه را یک بیماری شغلی دانست و افزود: دامدارن و سلاخان و افرادی که به طور مستقیم با دام رابطه دارند در معرض این بیماری هستند لذا در بازدید ها ، فراخوان ها و آموزش هاعنوان شده است که از وسایل مورد نیاز جهت ذبح استفاده شود.
تب کریمه کنگو بیماری بالقوه کشنده است 
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان این بیماری را بیماری بالقوه کشنده خواند و اظهار داشت: در این بیماری ۵۰ درصد احتمال مرگ  وجود دارد اما خوشبختانه با تشخیص و درمان به موقع میزان مرگ و میر در این سال ها کاهش یافته است.
وی مشکل عمده را ذبح های غیر مجاز دام در استان دانست و گفت: در حال حاضر در اکثر شهرستان های استان کشتارگاه فعالی نداریم و کشتارگاه های موجود هم پاسخگوی نیاز شهروندان استان نیست در نتیجه افراد به ذبح غیر مجاز دام  رو می آورند  لذا هم مردم و هم افرادی که ذبح می کنند در خطر ابتلا به این بیماری قرار می گیرندکه باید برنامه ریزی دست و دقیقی در این مورد صورت گیرد.