تاریخ انتشار : دوشنبه 29 شهریور 1400 - 10:33
کد خبر : 634

افزایش هزار نفری سهمیه دانشگاه فرهنگیان در سال جاری/ فعالیت آموزشی در مدارس روستایی حضوری و در مدارس شهری، مجازی است

افزایش هزار نفری سهمیه دانشگاه فرهنگیان در سال جاری/ فعالیت آموزشی در مدارس روستایی حضوری و در مدارس شهری، مجازی است

مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان گفت: فعالیت آموزشی در مدارس روستایی حضوری و در مدارس شهری، مجازی است که به تدریج با کنترل بیماری کرونا فعالیت تمامی مدارس به صورت حضوری خواهد شد. به گزارش پایگاه خبری سیستان و بلوچستان حمیدرضا رخشانی در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت فرارسیدن بهار و

مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان گفت: فعالیت آموزشی در مدارس روستایی حضوری و در مدارس شهری، مجازی است که به تدریج با کنترل بیماری کرونا فعالیت تمامی مدارس به صورت حضوری خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری سیستان و بلوچستان حمیدرضا رخشانی در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت فرارسیدن بهار و تعلیم و تربیت اظهار کرد: علی رغم تلاش‌های فراوان در سال تحصیلی گذشته همه متخصصان و کارشناسان معتقدند هیچ آموزشی جایگزین آموزش حضوری نخواهد شد چرا که شیوع ویروس کرونا و مجازی شدن آموزش موجب کاهش کیفیت آموزش و افزایش بازماندگی از تحصیل از پنهان در میان دانش آموزان شد که باید آن را جدی گرفت.

وی افزود: خط قرمز آموزش و پرورش نشاط، شادابی، ایمنی و سلامت دانش آموزان است، همچنین هم از نظر اخلاقی و هم از نظر حقوقی باید از تمام پتانسیل های موجود در آموزش و پرورش برای تحصیل بدون دغدغه دانش آموزان استفاده کرد.

مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان ادامه داد: شیوه آموزش در سال تحصیلی جدید را حضوری، مجازی و ترکیبی است و حضور دانش آموزان در کلاس‌های درس به صورت تدریجی و بر حسب شرایط و دستورالعمل‌های ابلاغی خواهد بود.

رخشانی با بیان اینکه آموزش در مدارس روستایی و عشایری استان با جمعیت کمتر از ۵۰ نفر حضوری است، تصریح کرد: مهمترین مسئله برای آموزش و پرورش صیانت از سلامت دانش‌آموزان، همکاران و خانواده‌هاست و تا زمانی که مجوز بازگشایی مدارس از سوی ستاد مدیریت کرونا اعلام نشود و اطمینان از حفظ سلامت دانش آموزان وجود نداشته باشد مدارس بازگشایی نخواهد شد.

وی به تمایل اکثر خانواده‌ها نسبت به بازگشایی مدارس اشاره کرد و گفت: با توجه به کمبود زیرساخت‌های ارتباطی و یا عدم توانایی بسیاری از خانواده ها در تامین گوشی و تبلت برای دانش آموزان در استان اکثر خانواده ها با برگزاری کلاس‌ها به صورت حضوری موافق هستند.

رخشانی ادامه داد: در سیستان و بلوچستان ۲ هزار و ۶۰۸ مدرسه شهری و ۵ هزار و ۶۳۲ مدرسه روستایی و عشایری وجود دارد.

وی گفت: از مجموع مدارس روستایی و عشایری نیز ۲ هزار و ۹۵۳ مدرسه زیر ۵۰ نفر جمعیت دارند که با توجه به واکسیناسیون معلمان و دستورالعمل‌های مشخصی که در این زمینه ابلاغ شده، شرایط آموزش حضوری در این مدارس از ابتدای مهرماه وجود دارد.

رخشانی با بیان اینکه در مدارس شهری موضوع متفاوت است، خاطر نشان کرد: در شهرهای استان که از نظر زیرساخت‌های ارتباطی مشکلی وجود ندارد از ابتدای مهرماه کلاس‌ها به صورت مجازی آغاز خواهد شد.

وی تصریح کرد: از مجموع ۴۰۰ هزار دانش آموز در مدارس شهری استان، ۱۰۰ هزار نفر در نقاط حاشیه شهرها و یا روستاهای نزدیک به شهر ساکن هستند که برای این جمعیت آموزش فرد به فرد و توزیع درسنامه تا عادی شدن شرایط برنامه ریزی شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: امسال برای ثبت نام مدارس ۲ سامانه پادا و سیدا راه اندازی شد که با توجه به مشکلات زیرساختی در استان در نهایت ثبت نام به دو روش سنتی و سیستمی انجام گرفت.

رخشانی ادامه داد: تاکنون ۹۵/۴۱ درصد دانش‌آموزان سیستان و بلوچستان در سامانه الکترونیکی سیدا ثبت نام نهایی شده اند و امیدواریم در روزهای آینده و با لحاظ مدیریت زمان از سوی همکاران و خانواده ها این امر تحقق صددرصدی پیدا نماید.

وی تاکید کرد: براساس اعلام آمادگی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از دوشنبه ۲۹ شهریور واکسیناسیون دانش آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال در مراکز واکسیناسیون آغاز خواهد شد؛ ضمن اینکه واکسیناسیون افراد ۱۸ سال به بالا نیز از روز گذشته در این استان آغاز شده و دیگر نگرانی از بابت واکسیناسیون خانواده ها نیز وجود ندارد.

رخشانی ادامه داد: بیش از ۹۵ درصد فرهنگیان استان دوز اول و بیش از ۴۵ درصد نیز دوز دوم واکسن کووید ۱۹ را دریافت کرده اند و براساس پیش بینی انجام شده تا پایان هفته اول مهرماه واکسیناسیون فرهنگیان استان به اتمام می‌رسد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اضافه کرد: سیستان و بلوچستان از نظر رشد موالید در کشور رتبه سوم را دارد و سالانه ۲۵ تا ۳۰ هزار دانش آموز در این استان وارد آموزش و پرورش می‌شوند همچنین در سال تحصیلی گذشته با کمبود ۱۱ هزار معلم در استان روبرو بودیم اما این کمبود هیچ خللی به آموزش دانش آموزان وارد نکرد و از طریق خرید خدمات، حق التدریس، سرباز معلمان و حق التدریس نیروهای شاغل این کمبود برطرف شد.

وی تاکید کرد: در آزمون استخدامی جدید که امسال برگزار خواهد شد نیز آموزش و پرورش استان سهمیه جذب ۳ هزار و ۵۴۳ نیرو را گرفته است همچنین سهمیه جذب دانشگاه فرهنگیان استان نیز در سال جاری از هزار و ۸۱۷ نفر به ۲ هزار و ۸۱۷ نفر افزایش یافت که اتفاقی بی‌نظیر بود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان افزود: از سال تحصیلی ۹۳-۹۲ تاکنون آمارهای متفاوتی از آمار بازماندگان از تحصیل در استان از سوی وزارت آموزش و پرورش به استان ارسال شده است که بیشترین آن ۱۴۸ هزار نفر است که با در نظر گرفتن بیشترین آمار ممکن تیمی در استان تشکیل شد تا وضعیت این تعداد بازمانده در استان را ابتدا راستی آزمایی و سپس رصد کنند.

وی ادامه داد: از مجموع ۱۴۸ هزار و ۸۴۶ بازمانده در دو سال اخیر ۸۷ هزار و ۱۹۲ نفر جذب شدند همچنین از ۶۱ هزار و ۶۷۶ نفر باقیمانده، ۱۳ هزار و ۱۴۵ نفر دانش آموزان منع خدمات شده بودند که با کد سایر در مدارس استان مشغول به تحصیل هستند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان افزود: در آخرین لیستی که از وزارت آموزش و پرورش برای استان ارسال شده است تعداد بازماندگان از تحصیل استان ۳۵ هزار و ۹۷ نفر بود که با تلاش مدیران مدارس در شهرستان ها و مناطق ۱۲ هزار و ۹۲۵ نفر شناسایی و ۲ هزار و ۴۲۰ نفر جذب شدند.

رخشانی افزایش نرخ ماندگاری دانش آموزان در سیستان و بلوچستان را یکی از شاخص‌های مهم در جلوگیری از افزایش نرخ بازماندگان از تحصیل عنوان کرد و گفت: در طول سه سال گذشته نرخ ماندگاری دانش آموزان در استان از ۳۴ درصد به ۷۵/۴۲ درصد افزایش یافته است و این نشان دهنده آن است که تعداد دانش آموزان بیشتری به مدارس استان وارد شده اند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان ابراز کرد: براساس افزایش جمعیت دانش آموزی سیستان و بلوچستان هر سال با کمبود فضای آموزشی روبروست، در سال تحصیلی گذشته با ۸۲۵ هزار و ۱۵۲ دانش آموز ۳۷ هزار و ۱۴۴ کلاس درس موجود و ۱۵ هزار و ۷۱۶ کلاس کمبود داشتیم.

وی با بیان اینکه روزانه به طور میانگین ۳ کلاس درس در استان ساخته می شود، گفت: از سال گذشته تا کنون ۲ هزار کلاس درس در استان ساخته شده است اما با توجه به افزایش جمعیت دانش آموزی امسال ۱۸ هزار و ۸۸۲ کلاس کمبود خواهیم داشت.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اظهار کرد: امسال در کل کشور شاهد کاهش میانگین معدل امتحانات نهایی بودیم به طوری که میانگین کشور نزدیک به یک نمره کاهش یافت اما این کاهش در سیستان و بلوچستان ۴۸ صدم بود.

رخشانی ادامه داد: اگر سال گذشته ۲۷/۱ نمره با میانگین کشور فاصله داشتیم اما در خرداد امسال با ۹۳ صدم نمره خود را به میانگین کشوری نزدیک کردیم، در سال تحصیلی گذشته رکورد معدل نهایی ۷ شهرستان استان بالاتر از میانگین کشوری شد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان همچنین به آمار قبولی کنکور سراسری ۱۴۰۰ استان اشاره کرد و گفت: براساس اطلاعات احصا شده، تاکنون یک رتبه یک رقمی، ۸ رتبه ۲ رقمی، ۱۲۸ رتبه زیر هزار، ۴۹۱ رتبه زیر ۵ هزار و ۵۹۰ رتبه ۱۰ هزار از این استان در کنکور سراسری پذیرفته شده اند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

به کانال تلگرام ما بپیوندید