تاریخ انتشار : سه شنبه 16 آذر 1400 - 7:29
کد خبر : 1781

شوراها تنها به مشکلات مردم توجه کنند/ نقش شوراها در توسعه استان یک نقش تعیین‌کننده است

شوراها تنها به مشکلات مردم توجه کنند/ نقش شوراها در توسعه استان یک نقش تعیین‌کننده است

  استاندار سیستان و بلوچستان گفت: نقش شوراها در توسعه استان یک نقش تعیین کننده است و شوراها باید تلاش کنند که شهر و روستای خود را به نقطه ای برسانند که رضایتمندی مردم را به دنبال داشته باشد که البته رضایت خداوند هم در همین مرحله است. به گزارش پایگاه خبری سیستان و بلوچستان؛

 

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: نقش شوراها در توسعه استان یک نقش تعیین کننده است و شوراها باید تلاش کنند که شهر و روستای خود را به نقطه ای برسانند که رضایتمندی مردم را به دنبال داشته باشد که البته رضایت خداوند هم در همین مرحله است.

به گزارش پایگاه خبری سیستان و بلوچستان؛ حسین مدرس خیابانی “استاندار سیستان و بلوچستان” در جلسه انتخابات اعضای شورای اسلامی استان، به نقش و جایگاه شوراها در توسعه استان اشاره کرد و اظهار داشت:توسعه استان از توسعه روستاها شروع می‌شود و اگر می‌خواهیم استانی توسعه یافته داشته باشیم که معیارها و شاخص‌های توسعه و رفاه و معیشت اجتماعی در آن شکل بگیرد باید روستای مولد و توسعه یافته و شهر توسعه یافته داشته باشیم لذا نقش شوراها یک نقش تعیین کننده است.

مدرس خیابانی افزود: نقش شوراهای شهر و روستا کمتر از نقش حاکمیت و دولت نیست و مجموعه حاکمیتی استانداران،فرمانداران و بخشداران بدون مشورت با شوراها نمی‌توانند کاری از پیش ببرند.
وی اضافه کرد: همه مدیران اجرایی احتیاج به مشورت و همفکری با شوراها دارند و از طرفی شوراهای اسلامی نیز زمینه مشورت دادن به سکانداران اجرایی را دارند.

استاندار خاطرنشان کرد: اصل مشورت در اسلام تاکید شده است و استفاده از خرد جمعی هنر است و تصمیم بر مبنای خرد جمعی تصمیم متقن تری خواهد بود.

وی گفت: شوراها علاوه بر جایگاه سیاستگذاری، طراحی ، برنامه‌ریزی و نظارتی،در عین حال باید به مردم پاسخگو باشند.
این مقام ادامه داد: شوراها پل ارتباطی بین دولت و حاکمیت و مردم هستند چراکه نقطه نظرات مردم را به دولت منتقل می‌کنند و هم نقطه نظرات و سیاست های دولت را به مردم منتقل می‌کنند و پاسخگو هستند.

مدرس خیابانی با تاکید بر نقش و کمک شوراها در توسعه استان گفت: شوراها باید در توسعه اقتصادی در سطح استان کمک کنند چرا که صاحبان سرمایه و ثروت را که عرق و تعصب به استان دارند ،می شناسند. لذا جذب این صاحبان سرمایه برای اعضای شورا باید یک اصل باشد.
وی خاطر نشان کرد: برنامه‌های مختلفی در حوزه توسعه استان داریم که تنها با اتکا به اعتبارات دولتی در شرایط فعلی تحریم امکان پذیر نیست و باید از سرمایه‌های مردمی و بخش خصوصی برای اجرای آن استفاده کنیم و همه تلاش و قدرت شوراها باید برای جذب این سرمایه ها باشد.

استاندار گفت: یکی دیگر از انتظارات از شوراها امید آفرینی در بین مردم است چرا که دشمن همواره تلاش می‌کند تا فضای یأس و ناامیدی را در بین مردم القا کند و در قالب برخی مطالبات مردم را رودرروی دولت قرار دهد.
وی ادامه داد:از سویی مردم با روی کار آمدن دولت سیزدهم امیدوارتر شده اند لذا باید شوراها تلاش کنند انتظارات و مطالبات مردم را با امکانات کشور منطبق کنند و شبانه روز در جهت تامین خواسته های مردم و مطالبات آنها تلاش کنند.

رحمدل بامری معاون سیاسی و اجتماعی استانداری نیز در این جلسه بر بررسی نقاط ضعف و همچنین نقاط قوت شوراها و استفاده از تجربیات ادوار گذشته تاکید کرد و گفت: شوراها باید در برابر تکالیف پاسخگو باشند و این پاسخگویی باید هم از جانب مجموعه دولت و هم از سوی شورا ها به صورت دو طرفه باشد.
وی بر همراهی و همگامی، انسجام و وحدت رویه بین اعضای شورای اسلامی تاکید کرد و افزود: این همراهی و انسجام باعث می شود که شوراها نقش آفرینی در سطح کلان داشته باشند و مسائل مردم را حل نمایند.
بامری خاطرنشان کرد: شوراها از مباحث صنفی و جناحی عبور کنند و تنها به حل مشکلات مردم بپردازند و مطالبات و مشکلات مردم را به صورت جدی پیگیر باشند و و راهکارهای لازم را ارائه دهند.

بیجار معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری در این جلسه اظهار داشت: شوراها مسائل و مشکلات را شناسایی و در اختیار مسئولان قرار دهند و دولت نیز با توجه به ظرفیت هایی که دارد این طرح ها و موضوعات را حتماً بررسی و از ظرفیت شوراها استفاده خواهد کرد.

سارانی مدیر کل امور شهری و شوراهای استانداری نیز گفت : تعداد ۲۶ شهرستان، ۶۷ بخش ، ۵۵ شهر و ۱۰ هزار و ۵ آبادی در استان داریم که از این تعداد ۶ هزار و ۹۴۱ آبادی بالای ۲۰ خانوار جمعیت دارند که بر اساس قانون می‌توانند شورای اسلامی داشته باشد.
سارانی ادامه داد: در مجموع تعداد ۲۹۰ عضو شورای اسلامی شهری در استان وجود دارند که ۱۳ نفر از آنها زن و ۲۷۷ نفر مرد هستند.
وی ادامه داد: اعضای شورای اسلامی روستاها نیز ۱۰ هزار و ۶۷۲ نفرند که از این تعداد ۶۹۶ نفر زن و ۹ هزار و ۹۷۶ نفر مرد هستند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

به کانال تلگرام ما بپیوندید