تاریخ انتشار : دوشنبه 22 آذر 1400 - 8:02
کد خبر : 1857

ایرانشهر و بسترسازی توسعه صنعتی- بازرگانی

ایرانشهر و بسترسازی توسعه صنعتی- بازرگانی

    به پیشنهاد شهرستان، حمایت و عنایت ویژه دکتر مدرس خیابانی، استاندار و همت جناب میر، مدیر بازارچه‌های مرزی استان، دفتر نمایندگی بازارچه های مرزی در ایرانشهر دایر و به لطف خداوند فعالیتش را آغاز کرد دفتر فعلا در فرمانداری مستقر است و با گسترش فعالیت، محیط بزرگ تری در خور نیاز تمهید خواهد

 

 

به پیشنهاد شهرستان، حمایت و عنایت ویژه دکتر مدرس خیابانی، استاندار و همت جناب میر، مدیر بازارچه‌های مرزی استان، دفتر نمایندگی بازارچه های مرزی در ایرانشهر دایر و به لطف خداوند فعالیتش را آغاز کرد دفتر فعلا در فرمانداری مستقر است و با گسترش فعالیت، محیط بزرگ تری در خور نیاز تمهید خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری سیستان و بلوچستان در این یادداشت، چرایی و اهداف این اقدام تشریح می گردد.

الف- در حال حاضر هشت بازارچه مرزی استان شامل: گمشاد، میلک، میرجاوه، گلشن، کوهک، پیشین، ریمدان و پسابندر بین ایران با دو همسایه شرقی، پاکستان و افغانستان، فعال اند. از این بازارچه ها سالانه بیش از یک میلیون تن کالا مبادله می شود. هر خانوار مرزنشین می تواند ماهیانه تا سقف ۴۰۰ دلار کالا بدون پرداخت عوارض گمرگی صادر کند. در سال گذشته ۹۰۰.۰۰۰ تن کالا از این بازارچه ها صادر شده است. متقابلاً، کالاهای مختلف از جمله ۵.۰۰۰ راس دام وارد شده است.
بازارچه های استان فرصت ارزشمندی در گسترش تبادلات مرزی به خصوص در زمینه محصولات کشاورزی و صنعتی و صنایع دستی و هنری و خشکبار و… تولیدی استان و همچنین واردات بخشی از کالاهای اساسی مورد نیاز استان است.

همچنین بازاریابی برای برخی محصولات باغی و صنعتی و گیاهان دارویی و… استان و نیز واردات برنج، میوه های گرمسیری برای مصرف تازه و فرآوری آن که علاوه بر اشتغال زایی، می تواند ارزش افزوده مناسبی ایجاد نماید.

ب- ایرانشهر دارای زمینه مطلوب اقتصادی و اجتماعی برای توسعه تجارت و بازرگانی، مبادلات مرزی و پیله وری است. حجم نسبتا بالای تولید خرما و دیگر محصولات زراعی و باغی، گوشت سفید و قرمز، کالاهای صنعتی، محصولات معدنی، صنایع دستی به ویژه سوزندوزی با توجه به نام گذاری ایرانشهر به عنوان «شهر ملی سوزندوزی»، امکان بسته بندی و فرآوری، صنایع تبدیلی، امکان سرمایه گذاری در صنایع نیوپان و ام دی اف و… و در چشم انداز آینده، انشاءالله پارچه های مرغوب به لحاظ وجود شرکت صنایع بافت بلوچ، حتی انرژی و… و ترانزیت محصولات صادراتی کشور از طریق مرز شرقی، گویای قابلیت ویژه ایرانشهر در بعد بازرگانی، تجاری و ترانزیت است. البته در حال حاضر نیز به میزان قابل توجهی از محصولات شهرستان از همین مرزها صادر می شود.

ج- با اینکه پس از ارتقای برخی بخش های ایرانشهر به شهرستان و‌ جدا شدن آن ها، ارتباط مستقیم ایرانشهر با مرز قطع شده است، اما همچنان محوریت ایرانشهر – به لحاظ بزرگی بازار و کثرت جمعیت و شبکه راه های ارتباطی و موقعیت و مرکزیت فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی آن برای شهرستان های اطراف- حفظ و بلکه تقویت شده است.

د- راه اندازی دفتر نمایندگی بازارچه های مرزی جنوب استان در ایرانشهر با سه هدف عمده و مشخص انجام شده است:

۱- تسهیل صادرات و واردات کالا برای فعالان این بخش در حوزه ایرانشهر بزرگ با توجه به استقرار ادارات ذی ربط از جمله گمرک، دارایی، صنعت و معدن و تجارت، و دسترسی به بازار و محل تامین کالا به صورت عمده برای صادر کنندگان و…
با وجود این دفتر، بازرگانان و فعالان تجاری شهرستان های بمپور، دلگان، فنوج، لاشار، سرباز، مهرستان، خاش و تفتان و حتی برخی شهرستان های استان کرمان، می توانند تمامی امور اداری و حقوقی و گمرکی و… صدور یا واردات و ترخیص و… را در دفتر ایرانشهر انجام و بدون صرف زمان و هزینه برای حضور در بازارچه، کار بازرگانی و تبادل کالای خود را ازطریق بازارچه های مرزی هشت گانه استان پیش برده و انجام دهند.

۲- ذایقه و کشش عمومی مردم استان و خاصه در حوزه جنوب، به فعالیت های اقتصادی به ویژه بازرگانی و ترانزیت و پیله وری و… است لکن بستر گسترش و توسعه سازمان یافته و ساختارمند و قانونمند آن ایجاد نشده است. دفتر نمایندگی جنوب استان کانونی برای راهنمایی، آموزش، تشویق و عطف نظر فعالان به تجارت منطقی، عقلایی، محاسبه شده و عقلانی- مبتنی بر هزینه- فایده- است. این دفتر باید یک نقش راهبردی در جهت توسعه اقتصادی متناسب با پیشینه تجربی و گرایش منطقه ای ایفا کند.

۳- با توجه به قطب بزرگ اقتصادی، صنعتی، تجاری و ترانزیتی دریایی- خشکی جنوب- بندر بین المللی چابهار- و آثار گسترده آن بر منطقه و سطح ملی، به نظر من می توان چشم انداز آینده ایرانشهر را ایفای نقش بزرگ لجستیک و پشتیبان و هاب اقتصادی و خدماتی در فرآیند تحقق اهداف بلند مدت ملی و بین المللی ترسیم کرد. این نقش ها در اشکال ایجاد بندر خشک لجستیک، منطقه ویژه اقتصادی، تولید محصولات معدنی و صنعتی صادراتی، صنایع تبدیلی و وابسته کشاورزی و دامی، و مهم تر از همه، مرکز بزرگ تجاری و سرمایه گذاری و فعالیت های پولی و مالی است.

ه- یک نکته کلی، از سال ۱۹۴۹ که شعارهای زیبا و جذاب در زمینه توسعه طرح و نهادهایی مانند صندوق بین المللی پول (IMF) و بانک بین المللی ترمیم و توسعه، بانک جهانی (IBRD) تشکیل شد، نه تنها توسعه به مفهوم مورد انتظار تحقق نیافته بلکه نابرابری ها و شکاف فقیر و غنی به حد شگفت انگیزی افرایش یافته است. بنابه گزارش آکسفام (Oxfam) در سال ۲۰۱۰ تعداد ۳۸۸ نفر در جهان ثروتی معادل ثروت ۳/۵ میلیارد نفر داشتند و در سال ۲۰۱۶ ثروت ۶۲ نفر برابر مجموع ثروت ۵۰ درصد مردم جهان است. مردم فقیر تر شده اند.
سازمان ملل در سال ۲۰۰۰ اهداف توسعه هزاره را (Millennium Development Goals) در هشت زمینه به شرح زیر تعریف و مهلت دستیابی را ۲۰۱۵ تعیین کرد: «ریشه کنی فقر و گرسنگی، دسترسی به آموزش عمومی ابتدایی، برابری جنسیتی و توانمند کردن زنان، کاهش مرگ و میر کودکان، بهبود بهداشت مادران، مبارزه با بیماری ها، محیط زیست پایدار، و گسترش مشارکت جهانی برای توسعه».
جهان در رسیدن به اهداف یاد شده کامیاب نبوده است. رفاه بشر تا حدودی رشد داشته اما اشتغال و رفاه ابزار توسعه اند. هدف توسعه شکوفائی و پرورش قابلیت های انسان و گسترش امکان انتخاب او است. به قول آمارتیا سن، امکان انتخاب برای افراد در چگونگی بهره مندی و تبدیل سرمایه و ثروت، مهم تر از داشتن ثروت است. توسعه یعنی گسترش آزادی های فردی و امکان انتخاب؛ توسعه به مثابه آزادی.
راه اندازی دفتر نمایندگی بازارچه های مرزی در ایرانشهر، گامی در جهت کمک به شهروندان و افزایش امکان انتخاب بهترین راه ها برای بهتر زیستن است.

انتهای پیام

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

به کانال تلگرام ما بپیوندید