تاریخ انتشار : دوشنبه 29 آذر 1400 - 7:00
کد خبر : 1962

تالاب هامون موضوع نشست کمیته راهبردی پروژه سیستان

تالاب هامون موضوع نشست کمیته راهبردی پروژه سیستان

 نشست کمیته راهبری پروژه سیستان با حضور آقای دکتر سلاجقه معاون رییس جمهور و ریاست حفاظت محیط زیست کشور برگزار شد. به گزارش پایگاه خبری سیستان و بلوچستان، وحیدپورمردان مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: اولین نشست کمیته راهبری پروژه سیستان با حضور نمایندگان برنامه توسعه ملل متحد ،اتحادیه اروپا،استانداری سیستان وبلوچستان و

 نشست کمیته راهبری پروژه سیستان با حضور آقای دکتر سلاجقه معاون رییس جمهور و ریاست حفاظت محیط زیست کشور برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری سیستان و بلوچستان، وحیدپورمردان مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: اولین نشست کمیته راهبری پروژه سیستان با حضور نمایندگان برنامه توسعه ملل متحد ،اتحادیه اروپا،استانداری سیستان وبلوچستان و نمایندگان دستگاههای مرتبط در محل سالن جلسات سازمان حفاظت محیط زیست کشور برگزار شد.


مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان افزود: نشست تخصصی کمیته راهبری ملی پروژه سیستان با موضوع تالاب هامون و ارایه گزارش عملکرد پروژه در سال ۲۰۲۱ وبرنامه کاری سال ۲۰۲۲و استراتژی پیش رو ارایه شد.
پورمردان تصریح کرد: در محدوده تالاب های بین المللی هامون پس از مطالعات علمی و بررسی های میدانی و شناسایی کانون های بحرانی گردوغبار، طرح های عمرانی با رویکردکاهش فشار بر تالاب در دستور کار قرار گرفت که از جمله می توان به برنامه گسترده قُرق در محدوده تالاب هامون بمنظور احیای پوشش گیاهی و کاهش گردوغبار، نام برد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان ادامه داد: برخی از کانون های گردوغبار در محدوده تالاب بین المللی هامون خارج از دسترس است و برای بهبود و احیای این ذخیرگاه زیست کره می توان از ظرفیت های بین المللی در کنار برنامه معیشت جایگزین، در راستای کاهش گردوغبار بهره برد.

وی ادامه داد: اقدامات اداره کل از جمله قُرق با هدف کم شدن فشار بر تالاب هامون و احیای پوشش گیاهی باعث کنترل بحران گردوغبار در منطقه می شود، و راهکارهای جایگزین برای تأمین معیشت مردم منطقه با اقداماتی همچون تعاملات اقتصادی، استفاده از انرژی های پاک و ایده های نوآورانه بسیار مؤثر است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان تصریح کرد: با توجه به معرفی تالاب هامون به عنوان ذخیره گاه زیست کره و حضور نمایندگان اتحادیه اروپا در جلسه و با وجود اینکه بسیاری از کانون های گردوغبار در بستر هامون صابوری در افغانستان و پاکستان و عدم دسترسی به آن مناطق، نیاز به اقدام بین المللی با محوریت یک مرجع بین المللی مثل اتحادیه اروپا جهت کنترل کانون های گردوغبار در کنار پروژه معیشت جایگزین، می باشد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

به کانال تلگرام ما بپیوندید