تاریخ انتشار : سه شنبه 12 بهمن 1400 - 7:53
کد خبر : 2695

ساختمان بند کنترول سیلاب کمال‌خان به نقل اسناد

ساختمان بند کنترول سیلاب کمال‌خان به نقل اسناد

در صفحات ۵۵۴-۵۵۵ جلد دوم کتاب سیستان، سرزمین ماسه‌ها و حماسه‌ها که توسط پروفسور محمداعظم سیستانی، جامعه‌شناس تبعه‌ی افغانستان در سال ۱۳۶۶ هجری-شمسی، تالیف و منتشر شده است، در مورد بند‌کمال‌خان چنین آمده است: به گزارش پایگاه خبری سیستان و بلوچستان “مقصد واقعی این پروژه، جلوگیری از سیلاب‌های مدهشی است که همه ساله ساحه نیم‌روز

در صفحات ۵۵۴-۵۵۵ جلد دوم کتاب سیستان، سرزمین ماسه‌ها و حماسه‌ها که توسط پروفسور محمداعظم سیستانی، جامعه‌شناس تبعه‌ی افغانستان در سال ۱۳۶۶ هجری-شمسی، تالیف و منتشر شده است، در مورد بند‌کمال‌خان چنین آمده است:

به گزارش پایگاه خبری سیستان و بلوچستان “مقصد واقعی این پروژه، جلوگیری از سیلاب‌های مدهشی است که همه ساله ساحه نیم‌روز را شدیداً متاثر می‌سازد.


مشاهدات نشان می‌دهد که در سال‌های سیلابی متجاوز از ۱۰۰ هزار هکتار(۵۰۰ هزار جریب)زمین در جوار زرنج و پایان تراز آن صدمه می‌بیند.
چون ساحه هیرمند سفلی برای ساختن بنای بزرگ ذخیره و کنترول سیلاب مساعد نیست و ساختن بندهای متعدد ذخیره و ایجاد تسهیلات بی‌شمار هایدروتخنیکی ایجاب مصارف قابل ملاحظه را می‌نماید لذا تجویز گرفته شد تا به مقصد رفع خطر سیلاب‌های رودخانه هیرمند، بند کنترول سیلاب در ناحیه کمال‌خان تاسیس و آب سیلاب به گودزره ره‌نمایی گردد.
بندکمال‌خان برای تحریف آب از چینل‌های طبیعی رود بیابان و رود خشک(رام‌رود) استفاده می‌کند و به این علت، نسبت به سایر امکانات رجحان دارد. علاوتاً با احداث کانال‌های چپ و راست بندکمال‌خان، امکان انکشاف و اصلاح ۷۵ هزار هکتار(۳۷۵ هزار جریب) زمین در مرحله‌ی اول میسر می‌گردد. به مقصد رفع سیلاب و رهنمایی آن به گودزره قرار است یک بند خاکی در حصه قلعه‌افضل اعمار و ساحه اطراف این ناحیه از طریق ساختمان تحفظی بین بندکمال‌خان و قلعه‌افضل حفاظه گردد.
احداث پرچابه آب و آخذه کانال‌های راست و چپ توام با ساختمان دروازه‌های کنترول آب و سرک‌های حفظ و مراقبت و احداث زابرها در این پروژه پیش‌بینی شده است.”

برگردان واژه‌ها
مدهش: وحشی
ساحه: پهنه
هایدروتخنیکی: هیدروتکنیکی
مصارف: هزینه‌ها، مخارج
انکشاف: توسعه
حصه: قطعه
اعمار: ساختن
ساختمان تحفظی: ابنیه‌ی حفاظتی
پرچابه‌ی آب: فشارشکن
آخذه‌ی کانال: دریچه‌های ورود آب
سرک: جاده
زابر: زه‌کش

یادداشت/ عباس نورزائی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

به کانال تلگرام ما بپیوندید