تاریخ انتشار : پنجشنبه 28 بهمن 1400 - 8:44
کد خبر : 2866

بانک مرکزی پرداخت تسهیلات به سیل زدگان جنوب استان را ابلاغ کرد

بانک مرکزی پرداخت تسهیلات به سیل زدگان جنوب استان را ابلاغ کرد

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: بنابر اعلام مدیر کل عملیات پولی و اعتباری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، پرداخت مبلغ ۳ هزار و ۹۳۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت به سیل زدگان جنوب استان از سوی این بانک به بانکهای عامل ابلاغ شد.   به گزارش پایگاه خبری سیستان و بلوچستان حسین مدرس خیابانی

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: بنابر اعلام مدیر کل عملیات پولی و اعتباری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، پرداخت مبلغ ۳ هزار و ۹۳۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت به سیل زدگان جنوب استان از سوی این بانک به بانکهای عامل ابلاغ شد.

 

به گزارش پایگاه خبری سیستان و بلوچستان حسین مدرس خیابانی گفت: بنابر اعلام مدیر کل عملیات پولی و اعتباری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، پرداخت مبلغ ۳ هزار و ۹۳۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت به سیل زدگان جنوب استان از سوی این بانک به بانکهای عامل ابلاغ شد.

وی افزود: با پیگیری مسئولان استانی و پیشنهاد وزارت کشور، هیئت محترم وزیران در جلسه ۲۲ دیماه ۱۴۰۰ در خصوص پرداخت تسهیلات بانکی ارزان قیمت به منظور جبران خسارات ناشی از سیل و آبگرفتگی مناطق مسکونی شهرستان های استان سیستان و بلوچستان موافقت کرد که از سوی بانک مرکزی به بانک های عامل: تجارت، ملت، مسکن، رفاه کارگران و سپه ابلاغ شد.

استاندار ادامه داد: بر اساس مصوبه هیئت دولت این تسهیلات با سود و کارمزد ۴ درصد در مناطق روستایی و ۵ درصد در مناطق شهری با راهبری بانک مرکزی جمهوری اسلامی از طریق بانک‌های عامل با معرفی دستگاه‌های اجرایی ذیربط به منظور جبران خسارات ناشی از سیل و آبگرفتگی مناطق مسکونی شهرستان های استان با ضمانت زنجیره‌ای پرداخت می‌شود.

استاندار سیستان و بلوچستان همچنین گفت: بدهی، معوقات و چک برگشتی احتمالی آسیب‌دیدگان به بانک ها؛ مانع دریافت این تسهیلات نخواهد بود.

وی افزود: این تسهیلات برای بازسازی اماکن مسکونی شهری و روستایی، تعمیر اماکن مسکونی و تجاری شهری و روستایی تا سقف مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال، تامین لوازم معیشتی اعم از لوازم خانگی، سرمایه ای تجاری و مسکونی تا سقف ۳۰۰ میلیون ریال خواهد بود.

استاندار اضافه کرد: بنابه تصمیمات متخذه در کمیسیون اعتباری مورخ ۱۳ بهمن ماه ۱۴۰۰ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مقرر گردید؛ تا زمان اخذ مصوبه اصلاحی دولت، بانک‌های عامل تسهیلات مربوطه را با اخذ تضمین از سازمان برنامه و بودجه کشور با نرخ‌های یارانه ای اعطا نمایند.

وی افزود: همچنین به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مبلغ ۹ هزار و یکصد و پنجاه و یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال از محل منابع بند (م) ماده (۲۸) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت( ۲) مصوب ۱۳۹۳ برای جبران خسارات وارد شده به بخش‌های مسکونی و تاسیسات زیربنایی ناشی از وقوع سیل دی ماه سال جاری در شهرستان های استان سیستان و بلوچستان در اختیار دستگاه‌های اجرایی ذیربط قرار می گیرد تا هزینه شود.

گفتنی است این مبلغ شامل؛ کمک بلاعوض جهت احداث ۶۰۰ واحد مسکونی شهری به ازای هر واحد تا سقف مبلغ ۲۵۰ میلیون ریال، کمک بلاعوض جهت احداث ۱۵۰۰ واحد مسکونی روستایی به ازای هر واحد تا سقف مبلغ ۲۵۰ میلیون ریال، کمک بلاعوض جهت تعمیر ۲ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی و تجاری به ازای هر واحد تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال، کمک بلاعوض جهت تامین ۶۰۰ واحد اسکان موقت شهری به ازای هر واحد تا سقف مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال، کمک بلاعوض جهت تامین اسکان موقت روستایی به ازای هر واحد تا سقف مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال، هزینه های پشتیبانی و ارائه خدمات فنی و مدیریتی و آواربرداری، کمک بلاعوض جهت تأمین لوازم معیشتی لوازم خانگی و سرمایه‌ای ۲۱۰۰ واحد مسکونی و تجاری آسیب‌دیده به ازای هر واحد تا سقف مبلغ یکصد و پنجاه میلیون ریال، کمک بلاعوض جهت فوت سه نفر از شهروندان، بازسازی و تاسیسات زیربنایی می باشد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

به کانال تلگرام ما بپیوندید