تاریخ انتشار : یکشنبه 8 اسفند 1400 - 7:58
کد خبر : 2945

هیئت‌حاکمه‌ی افغانستان، مقصر عدم رسیدن حقابه به سیستان است، باید ۱۲۶ میلیون دلار خسارت کشاورزان سیستان را بپردازد

هیئت‌حاکمه‌ی افغانستان، مقصر عدم رسیدن حقابه به سیستان است، باید ۱۲۶ میلیون دلار خسارت کشاورزان سیستان را بپردازد

هیئت‌حاکمه‌ی افغانستان، مقصر عدم رسیدن حقابه به سیستان است، باید ۱۲۶ میلیون دلار خسارت کشاورزان سیستان را بپردازد. به گزارش پایگاه خبری سیستان و بلوچستان در سال‌جاری زراعی، حجم زیادی از سیلاب‌های هیرمند به نمک‌زار گودزره رها شد و از پرداخت حقابه‌ی ایران خودداری کردند. اخیراً نیز وزیر انرژی‌وآب هیئت‌حاکمه‌ی آن کشور، اعلام داشته است،

هیئت‌حاکمه‌ی افغانستان، مقصر عدم رسیدن حقابه به سیستان است، باید ۱۲۶ میلیون دلار خسارت کشاورزان سیستان را بپردازد.

به گزارش پایگاه خبری سیستان و بلوچستان در سال‌جاری زراعی، حجم زیادی از سیلاب‌های هیرمند به نمک‌زار گودزره رها شد و از پرداخت حقابه‌ی ایران خودداری کردند.
اخیراً نیز وزیر انرژی‌وآب هیئت‌حاکمه‌ی آن کشور، اعلام داشته است، علت نرسیدن آب به سیستان، مشکل فنی بوده است.
گرچه نقشه‌های ماه‌واره‌ای حکایت از انحراف عمدی آب به گودزره دارد و دلیلی متقن و روشن است و به قول مولانا آفتاب آمد دلیل آفتاب، اما برفرض که دلیل آورده‌شده توسط وزیر کشور همسایه را بپذیریم، معنی‌اش این است که مشکل فنی توسط آن کشور ایجاد شده و این ضعف فنی و قصور در تنظیم و تحویل حقابه متوجه آن کشور است.


بنابراین هیئت‌حاکمه‌ی افغانستان می‌بایست، خسارات وارده به کشاورزان سیستان را بپردازد و دولت فخیمه‌ی جمهوری‌اسلامی‌ایران آن را جزو مطالبات بلوکه‌ شده‌ی ایران در پرونده‌ی مورد نظر سخن‌گوی محترم وزارت امورخارجه‌ی کشورمان در کنار سایر برخوردهای سوء هیئت مذکور مطالبه نماید.
کل منطقه‌ی سیستان نزدیک به ۱۲۰ هزار هکتار زمین دایر قابل کشت دارد که سالیانه زیر کشت انواع محصولات کشاورزی می‌رفته است. برای ساده کردن برآورد خسارت، فرض را بر کشت محصول محوری منطقه یعنی گندم می‌گیریم.
با این فرض و اِعمال متوسط عمل‌کرد گندم در واحد سطح که در منطقه‌ی سیستان، ۳۵۰۰ کیلوگرم در هکتار می‌باشد، کشاورزان سیستان از تولید ۴۲۰ هزار تن گندم محروم مانده‌اند که با احتساب قیمت جهانی گندم(هر کیلوگرم ۰/۳ دلار)، خسارتی معادل ۱۲۶ میلیون دلار به کشور وارد شده است.
البته در یک محاسبه‌ی دقیق‌تر، تاثیر حریان آب در احیاء و تولید مراتع و نی‌زارها و بازماندگی بهره‌برداران از تولیدات دامی، خسارات زیست‌محیطی، عدم تامین آب‌شرب و صنایع نیز بایستی به این رقم اضافه گردد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

به کانال تلگرام ما بپیوندید