تاریخ انتشار : سه شنبه 31 مرداد 1402 - 6:16
کد خبر : 7285

قطب جنوب و نگهداری غذا در یخچال!

قطب جنوب و نگهداری غذا در یخچال!

    خیلیها بر این باورند که همه چیز باید سر جایش باشد و به قولی هر چیز به جای خویش نیکوست اما باید بپذیریم مطلق در هیچ امری وجود ندارد و هیچ وقت همه چیز بر وفقمراد ما نیست.   به گزارش پایگاه خبری سیستان و بلوچستان وحید حاج سعیدی در یادداشتی نوشت: نباید

 

 

خیلیها بر این باورند که همه چیز باید سر جایش باشد و به قولی هر چیز به جای خویش نیکوست اما باید بپذیریم مطلق در هیچ امری وجود ندارد و هیچ وقت همه چیز بر وفقمراد ما نیست.

 

به گزارش پایگاه خبری سیستان و بلوچستان وحید حاج سعیدی در یادداشتی نوشت: نباید هم باشد که اگر باشد یک جای کار می لنگد! باران با همه زیباییو لطافتش گاهی سیل می شود. ماه و خورشید هر دو زیبایند ولی نمی توان به خورشید با آنهمه درخشش و زیبایی خیره شد.

 

اما اینکه هیچ چیز سرجایش نباشد مقوله دیگری است وباید ریشۀ آن را کاوید و اصلاح کرد.ایران کشوری با منابع بسیار غنی به لحاظ نیروی انسانی، فکری و منابع طبیعی و خدادادی استکه ذکر جزئیات آنها از حوصله این مقال خارج است. اما با وجود چنین منابع و استعدادهایی اوضاع کشور چندان روبه راه نیست و خیلی چیزهاسر جایشان نیستند.

 

نظامی که به پشتوانه مردم در اوان شکل گیری حکومتانواع و اقسام توطئه ها از جنگ و ترور گرفته تا توطئه های داخلی و خارجی و … را پشت سر گذاشت و بابیشترین تحریم ها و کمترین امکانات در برابر قلدران جهان، قدرتنمایی کرد، بالید وبه ثمر رسید، امروز با کوچکترین مشکلی دچار چالش می شود و اثرات آن تا مدت ها در جامعهباقی می ماند.

کار تا جایی از خرک در رفته است که برای مرغ قرارگاه تشکیل می دهیم و نان کارتی می شود! قیمتخودرو و سیمان و میلگرد از کارخانه تا دست مصرف کننده چندین برابر می شود! خودروهایی در کشور تولید می شود که با هر تصادف به چند قسمت نامساوی تقسیم می شوند ولی مسئولان و حامیان صنعت ورشکسته خودروسازی توهین به خودروساز را توهین به نظام ورهبری قلمداد می کنند!

 

دستگیری مسئولان به ویژه در شهرداری ها و شورای شهر هاکماکان ادامه دارد و احتمال ایجاد بند مسئولان در زندان ها را در ذهن ها متبادر میسازد! داوطلبان متقلب دانشجو نامیده می شوند و اعمال قانون برایشان بی اثر! بانیم ساعت بارش باران یک طرف مملکت را سیل می برد و همزمان سوی دیگر کشور از بی آبیگریبان چاک می دهند؛ تالاب ها، جنگل ها، رودخانه ها در حال پیوستن به خاطراتهستند. بپذیریم یک جای کار می لنگد… قانوناساسی همان قانون است و مردم همان مردم … دریا، معدن، زمین حاصلخیز، باغ، آثارباستانی و جاذبه های گردشگری و نیروی کار هم فت و فراوان … اما به نظر می رسد درچینش ها و تصمیم گیری ها دچار اشتباهات عدیده محاسباتی شده ایم.

 

خردان را جای بزرگان نشاندیم؛ فرودستان را فدای فرادستان کردیم؛ حواشی را به متن ترجیح دادیم؛شایسته سالاری را فدای فامیل سالاری و باند سالاری کردیم؛ در تشخیص اولویت ها دچارمشکل شدیم؛ منافع عده ای را بر منافع جمع و حتی نظام ترجیح دادیم؛ فساد به ویژهفساد اقتصادی و حتی اخلاقی را لاپوشانی کردیم؛ کارشناسان و دانشمندان وطنی را بهمافیا فروختیم؛ کولبران را با قاچاقچیان اشتباه گرفتیم؛ صدها برابر یارانه فقرا بهاغنیا یارانه پنهان دادیم؛ با تصمیمات غلط سالها یارانه ماکارونی ۵ قاره دنیا راتامین کردیم؛ حرمت واژه جرم را نگه نداشتیم و برای هر مقوله ای جرم انگاری کردیم (از آتش روشن کردن در پارک تا نگهداری دلار در خانه) ؛ مصلحت اندیشی را جایگزینچاره اندیشی کردیم؛ به بانکها بنگاه داری آموختیم؛ مدت زمان پس انداز جهت خریدمسکن و خودرو را برای جوانان به بیش از یک قرن افزایش دادیم؛ از یک سو جوانگرایی را با بچه گرایی اشتباه گرفتیم و از سویی از بازنشسته کردن جمعی دیگر غافل شدیم؛ درآموزش ها به مردم سستی کردیم؛ اشتباهات مان را در پس مقدسات مخفی کردیم؛ ستاندن مالیاترا به سخره گرفتیم و طلا فروش و دلال و هنرپیشه را از پرداخت مالیات معاف کردیم؛ نتوانستیم پیشرفت ها و دستاوردهای مان را حالی نسل جوان کنیم؛ به جمادات امر و نهی کردیم وفکر کردیم اقتصاد با دستور ما سر به زیر می شود؛ به توصیه های رهبری عمل نکردیم وآنها را پشت گوش انداختیم؛ دست آخر هم دست به تیغ شدیم و به بهانه جراحی اقتصادی،آن هم بدون بیهوشی و ریکاوری، معیشت میلیون ها نفر را به خطر انداختیم!

 

بپذیریم مشکل از مردم و ساختار نظام و حکومت نیست. در همه کشور ها فراز و فرود و نارضایتیو گرفتاری و ناخوشی هست. اما باید در چینش ها و تصمیم سازی ها دقت کرد و خاصیت اقتصاد و جامعه و حکومت را آنچنان که هست، پذیرفت.

 

نه برجام و مذاکره با غرب وبستن با کدخدا ما را راهی آرمان شهر می کند و نه صیانت از فضای مجازی ما را متعهدو منقلب … نگاه تک بعدی به مقولات،آفت مدیریت است. پیچیدگی از مختصات مدیریت است و باید تلاش کرد هر چیز را سر جایش گذاشت.در قطب جنوب هم غذا را در یخچال نگهداری می کنند چرا که غذا در بیرون یخچال یخ میزند!
پایان پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

به کانال تلگرام ما بپیوندید