تاریخ انتشار : شنبه 20 شهریور 1400 - 8:07
کد خبر : 475

وجود ۳ هزار کارتن خواب در سراسر زاهدان/ بازار کار برای بهبودیافتگان ایجاد شود

وجود ۳ هزار کارتن خواب در سراسر زاهدان/ بازار کار برای بهبودیافتگان ایجاد شود

کمتر شهری را در کشور می توان یافت که در آن معضل کارتن خواب وجود نداشته باشد به طوری که به وضوح می توان آنان را در همه جا مشاهده کرد. به گزارش پایگاه خبری سیستان و بلوچستان، در زاهدان هم همانند شهرهای دیگر در هر کوچه و خیابان آن که سر می زنید به

کمتر شهری را در کشور می توان یافت که در آن معضل کارتن خواب وجود نداشته باشد به طوری که به وضوح می توان آنان را در همه جا مشاهده کرد.

به گزارش پایگاه خبری سیستان و بلوچستان، در زاهدان هم همانند شهرهای دیگر در هر کوچه و خیابان آن که سر می زنید به طور حتم یک کارتن خواب و یا آثار ریختن زباله ها توسط انان را مشاهده خواهید کرد.

دیدن کارتن خواب ها به ویژه در فصل زمستان که هوا بسیار سرد است و این افراد جایی برای خوابیدن ندارند بسیار سخت و دردناک است که در این راستا ساماندهی انان به ویژه در گرمخانه ها ضروری است تا از مرگ و میر این قشر در سرما جلوگیری شود.

خوشبختانه در سال های اخیر سنت حسنه ای در میان شماری از افراد رواج یافته و دیده شده تعدادی از مردم به طور خودجوش برای این افراد غذای گرم تهیه و بین آنان تقسیم می کنند که می طلبد این کار در فصل زمستان بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد تا از مصرف غذای آلوده توسط کارتن خواب ها جلوگیری به عمل آید چرا که بیماری آنان با توجه به گردش آنها در تمام نقاط شهر می تواند سرمنشا بیماری سایر افراد باشد.

آنچه مسلم است برای کاهش تعداد کارتن خواب ها ایجاد راهکار اصولی توسط دولتمردان از قبیل ایجاد بازار کار و در کنار ان تربیت صحیح خانواده ها و نگهداری انان از دوستان ناباب بسیار ضروری است.

 

کارتن خواب ها عامل انتشار بیماری ها در جامعه

معاون سازمان فرهنگی شهرداری زاهدان عنوان کرد: تعداد کارتن خواب ها در سرتاسر زاهدان حدود سه هزار نفر است که برای جمع آوری و سامان دهی آنان مبلغ یک میلیارد تومان هزینه در سال جاری در نظر گرفته شده است.

محمود ریسباف به خبرنگار پایگاه خبری سیستان و بلوچستان گفت: از ابتدای سال تا کنون تعداد ۶۵۰ کارتن خواب در شهر زاهدان جمع آوری شدند که از این تعداد ۲۸۰ نفر به کمپ ترک اعتیاد آقایان و ۶۵ نفر نیز به کمپ ترک اعتیاد بانوان تحویل داده شده اند همچنین تعداد ۲۱۵ نفر نیز تحت آموزش در خصوص سو مصرف مواد قرار گرفته و با اخذ تعهد آزاد شده اند.

وی افزود: به منظور ایجاد پناهگاه برای کارتن خواب ها در تمامی فصول به ویژه فصل سرما گرمخانه بزودی آماده میگردد و تحویل سازمان فرهنگی می شود که با ایجاد گرمخانه نیمی از مشکلات موجود در عرصه کارتن خوابی به ویژه جمع آوری و انتقال آنان به تل سیاه رفع خواهد شد.

محمود ریسباف ادامه داد: کارتن خواب ها مشکلات زیادی برای جامعه ایجاد کرده اند مانند سرقت در پارک ها، آسیب به سطل های زباله، آتش زدن سطل های زباله و ریختن زباله ها در اطراف سطل ها، انتشار بیماری ها در سرتاسر شهر، سرقت از منازل و همچنین با مصرف مواد در پارکها آثار روانی برای جامعه به بار می آورند.

بازار کار برای کارتن خواب ها باید ایجاد شود

معاون سازمان فرهنگی ،اجتماعی و ورزشی شهرداری زاهدان ابراز کرد: ساماندهی کارتن خواب ها به طور اصولی از قبیل ایجاد کار و یا خرید ضایعات از آنان زمانبر است به طوری که تصویب هر قانونی در این راستا باید در شورای شهر مصوب گردد.

محمود ریسباف تاکید کرد: برای کارتن خواب های رهایی یافته از اعتیاد باید بازار کار ایجاد کرد چرا که پس از جمع آوری و ترک آنان و بازگشت به جامعه باید پیش بینی کرد که این افراد نه کاری برای سرگرمی دارند و تعداد زیادی از آنان حتی خانواده ای هم ندارند چرا که از خانواده طرد شده اند پس به راحتی دوباره به وضعیت قبل باز می گردند و تمام هزینه های صرف شده عملا به هدر می رود.

وی تصریح کرد: سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری با در اختیار گذاشتن سالنهای آمفی تئاترخود در فرهنگسراها برای برگزاری جلسات na کمک بسیاری نیزبرای ترک اعتیاد افراد مینماید زیرا برگزار این جلسات می تواند راهگشایی برای ترک همیشگی معتادان باشد به طوری که شمار زیادی از کارتن خواب هایی که در این جلسات شرکت کرده اند توانسته اند پس از ترک اعتیاد پله های ترقی را طی و در بازار کار در قسمت های بالا دیده شوند.

ریسباف با اشاره به اینکه تا زمانی که بازار کاری برای کارتن خواب ها ایجاد نشود دوباره آنان به اعتیاد باز می گردند، بیان کرد: شهرداری بودجه کافی ندارد بتواند برای کارتن خواب ها اشتغال ایجاد کند اما با این حال شهرداری زاهدان تاحد توان خود شرکت های خدماتی را موظف به بکارگیری کارتن خواب ها به صورت روزمزد می نماید که تا حدود زیادی کمک به ین قشر می شود و سایر ارگانهای ذیربط مانند بهزیستی و …، نیز باید پای کار و همراه مجموعه شهرداری باشند.

انتهای پیام/ بهرک

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

به کانال تلگرام ما بپیوندید