تاریخ انتشار : یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۵
کد خبر : 739

با حمایت از بخش خصوصی در سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها می توان شاهد اولین شهرک خصوصی در استان بود؛

خانه دار شدن ۵۱۲ خانوار با احداث شهرک ویلایی الماس ایرانشهر/ ایجاد اشتغال پایدار برای بیش از ۳۰۰ تن از جوانان در منطقه ویژه امام رضا(ع) ایرانشهر

خانه دار شدن ۵۱۲ خانوار با احداث شهرک ویلایی الماس ایرانشهر/ ایجاد اشتغال پایدار برای بیش از ۳۰۰ تن از جوانان در منطقه ویژه امام رضا(ع) ایرانشهر
طرح منطقه ویژه امام رضا به عنوان یک پروژه قابل قبول در زمینه خانه دار شدن مردم و در کنار آن اشتغال افراد جویای کار به شمار می‌رود.

طرح منطقه ویژه امام رضا به عنوان یک پروژه قابل قبول در زمینه خانه دار شدن مردم و در کنار آن اشتغال افراد جویای کار به شمار می‌رود.

به گزارش پایگاه خبری سیستان و بلوچستان، بوروکراسی های زاید و کاغذ بازی های موجود و پروسه بسیار طولانی به علل و دلایل گوناگون از موانع رشد بخش خصوصی در استان به شمار می رود که امیدواریم با حضور دولت سیزدهم و حمایت و پشتیبانی از بخش خصوصی که به طور حتم با رفع آن می توان شاهد رشد و آبادانی در استان زر خیزمان باشیم.
دکتر مهدی هزاری به عنوان مدیریت منطقه ویژه امام رضا (ع) که دانش آموخته رشته های مهندسی و مدیریتی است و تجربه ای بیش از ۲ دهه در پایه گذاری و مدیریت مجموعه های مهندسی، تولیدی و عمرانی و با رزومه ای درخور توجه بهره می برد مسئولیت این پروژه عظیم و ماندگار را به عهده گرفته است.
طرح در دست احداث منطقه ویژه امام رضا(ع) با فاصله پنج کیلومتری محور ایرانشهر- خاش و فاصله زمانی حدود پنج دقیقه در مسیر اتوبان بوده که دسترسی سریع و ایمنی را داشته و به دلیل قرار گیری در محدوده نخلستان ها از آب و هوای مطبوعی برخوردار شده که در صورت حمایت بیش از پیش و رفع موانع می تواند تاثیر به سزایی در رشد اقتصادی و شکوفایی منطقه داشته باشد.

کسب مجوز منطقه ویژه امام رضا(ع) تاکنون ۶ سال به طول انجامیده است

مدیر پروژه منطقه ویژه امام رضا (ع) عنوان کرد: تمامی استعلام ها از سازمان های مربوطه اخذ و جناب استاندار نیز این پروژه را در سفر استانی خود به تصویب رسانیده و در کنار آن فرماندار محترم و شورای شهر ایرانشهر نیز از این شهرک حمایت کرده اند چرا که وجود این شهرک و دیگر ریز مجموعه های منطقه ویژه امام رضا(ع) ایرانشهر منافع بسیاری را برای شهر ولایت مدار ایرانشهر دربر خواهد داشت.
دکتر مهدی هزاری با اشاره به اینکه، کسب مجوز ساخت منطقه ویژه اقتصادی امام رضا(ع) تاکنون بیش از ۶ سال به طول انجامیده، به خبرنگار پایگاه خبری سیستان و بلوچستان گفت: متاسفانه اخذ مجوز به مراتب سخت تر از ساخت آن است، به طور حتم در بدترین شرایط اقتصادی برای ساخت مجموعه زمان بسیار کمتری نسبت به زمان صرف شده برای اخذ مجوز صرف خواهد شد که با همگرایی مدیران دولتی که با نگاه مثبت وارد شده اند امید می‌رود از این پروژه ویژه به واسطه وسعت، میزان سرمایه گذاری بالای آن، ایجاد بستر اشتغال پایدار و قرار گیری آن در میانه مسیر استراتژیک چابهار به میلک حمایت های مضاعف شود.
وی ادامه داد: مساحت منطقه ویژه امام رضا(ع) ۲۱۷ هزار متر مربع بوده که شامل شهرک ویلایی الماس ایرانشهر با ۱۸۳ هزار متر مربع، مجتمع خدماتی امام رضا(ع) با ۱۰ هزار مترمربع، مجتمع خدمات خودرویی امام رضا(ع) با ۶ هزار مترمربع، مجتمع تجاری اداری ایرانشهرمال با ۸ هزار و ۵۰۰ مترمربع و مجتمع گردشگری و اقامتی هزاردستان ۷ هزار و ۵۰۰ متر مربع می شود.
مدیر پروژه منطقه ویژه امام رضا(ع) اضافه کرد: پس از بهره برداری از منطقه ویژه امام رضا(ع) ۱۰ غرفه بصورت رایگان برای یکسال در اختیار رانندگان سوخت کش قرار گرفته تا این افراد بتوانند به کار قانونی پرداخته و نیز ۵ غرفه بصورت رایگان در اختیار بانوان سرپرست خانوار قرار خواهد گرفت تا با عرضه صنایع دستی خود از آنها حمایت شود.
خدمات متفاوت، طراحی خاص و امنیت و آرامش مهم ترین شاخصه های منطقه ویژه امام رضا دکتر هزاری با اشاره به اینکه این شهرک برای آن دسته از همشهریان که در جستجوی خدمات متفاوت و طراحی خاص در کنار امنیت و آرامش را در کنار فضا های سبز و درخور توجه تجربه کنند بسیار مناسب خواهد بود.
وی ابراز کرد: در حالی که سرانه فضا در ایران بطور متوسط بین ۵ تا ۱۰ مترمربع می باشد اما در این مجموعه سرانه فضای سبز ۱۶ و نیم مترمربع بوده و همچنین این شهرک دارای پلی کلینیک، باغ ایرانی( راه سبز) ، فضای ورزشی سرپوشیده برای خواهران، فضای بازی کودکان،فضای آموزشی مناسب برای دانش آموزان و نیز اختصاص ۱۵۰۰ فضا برای کودکان استثنایی( کم توان ذهنی حرکتی) که خود در منطقه یک استثنا می باشد، فضای ورزشی ویژه آقایان، فضاهای فرهنگی مذهبی درسطح شهرک ، فضای تجاری داخلی، اپلیکیشن اختصاصی شهرک برای خریدهای هوشمندانه و قابلیت بهره مندی از خانه های هوشمند در سطح شهرک، آیین نامه ها و پرداخت های شفاف، پیش بینی نصب پنل خورشیدی برای هر واحد، همکاری پلیس محله در جهت امنیت و آسایش ساکنین، نماهای متحدالشکل و طراحی مجموعه بر مبنای معماری پایدار LBC در طراحی این شهرک لحاظ شده است.
وی بیان کرد: در مجاورت شهرک دکل مخابراتی۴G وجود داشته که به طور یقین فیبر نوری نیز برای مجوعه فراهم خواهد شد همچنین تمامی مسائل رفاهی در آن گنجانده شده که این موضوع سبب پویایی و پایداری پروژه خواهد شد.
مدیر پروژه منطقه ویژه امام رضا(ع) تاکید کرد: در مرحله مطالعاتی شهرک سعی شده از تمامی معیار های روز بهره برده برای مثال برای آبیاری فضای سبز از آب خاکستری که پسماند آب روشو و استحمام بوده که پس از فیلتراسیون استفاده خواهد شد یا در شبکه آب شهرک علاوه بر پیش بینی شیرهای هیدانت در سر هر تقاطع دو دستگاه ماشین آتشنشانی نیز در دو نقطه شهرک جانمایی شده، همچنین فضای مناسب برای تاسیسات شهرک و طراحی شبکه برق با نصب ۱۸ ترانس که یک شبکه برق قابل اطمینان را خواهد داشت و طراحی شبکه گاز منازل در سطح شهرک و مسیر های چشم نو پیش بینی شده است.

اشتغال ۵۰۰ نفر در منطقه ویژه امام رضا

وی در ادامه گفت: بازار محله ای به طول ۱۵۰ متر در مسیر راه سبز بوده و دسترسی به مجتمع های خدمات رفاهی و ایرانشهر مال برای ساکنین شهرک از همین مسیر خواهد بود، تالار هتل هزاردستان نیز با مساحتی بیش از ۴۰۰ مترمربع به ساکنین و همشهریان خدمات رسانی خواهد نمود و در مجموعه تجاری ادارای ایرانشهر مال علاوه بر فضا های سرگرمی از پردیس سینمایی نیز بهره خواهد برد، در خصوص سیستم حمل و نقل ۲ ایستگاه خط واحد برای جابجایی ساکنین و همشهریان جهت استفاده از خدمات مجتمع های با همکاری بخش خصوصی درنظر گرفته شده است.
مدیر پروژه منطقه ویژه اقتصادی امام رضا(ع) اظهار کرد: در امتداد جاده ای که شهرک در آن قرار گرفته بیش از ۳۰ روستا وجود دارد که مایحتاج خود را از ایرانشهر خرید می کنند که با ایجاد منطقه ویژه اقتصادی امام رضا(ع) و مجموعه های تجاری که در آن تمامی ملزومات مورد نیاز این عزیزان پیش بینی شده که کمتر برای خرید، بیمارستان و سایر خدمات قابل ارائه به ایرانشهر مراجعه خواهند کرد و از این طریق تا حد زیادی از مشکلات روستاییان کاسته خواهد شد.
اشتغال بیش از ۵۰۰ نفر در منطقه ویژه امام رضا(ع) دکتر هزاری بیان کرد: در زمان ساخت پروژه منطقه ویژه امام رضا(ع) به طور حتم از کمک بیش از ۲۵۰ تن از جوانان غیور این شهر بهره خواهد برد و در زمان بهره برداری از آن نیز بیش از ۳۰۰ فرصت شغلی پایدار ایجاد خواهد شد که این موضوع خود به تنهایی می تواند تاثیر مثبتی در تمامی ارکان شهر ولایت مدار ایرانشهر داشته باشد.

خانه دار شدن ۵۱۲ خانوار با ایجاد منطقه ویژه امام رضا

وی گفت: با ایجاد این منطقه ۵۱۲ خانوار خانه دار خواهند شد که می تواند به خوبی در راستای ساخت سالی یک میلیون خانه توسط دولت سیزدهم نقش خود را ایفا کند بنابراین انتظار می رود دولت ساخت چهار میلیون خانه ای که به مردم نوید داده را به بخش خصوصی واگذار کند تا با سرعت و دقت بیشتر این مقوله به سرانجام رسد.
مدیریت پروژه منطقه ویژه امام رضا(ع) تاکید کرد: با شروع این پروژه فصل جدیدی در استان ایجاد خواهد شد زیرا با ساخت موفق این پروژه سایر انبوه سازان برای ایجاد شهرک هایی با استاندارد های بسیار بالاتر تشویق و اعتماد از دست رفته خود به سیستم دولتی را باز خواهندیافت.
وی افزود: یکپارچه سازی نما از جمله اهداف این پروژه است کمترین عرض خیابان ها در در منطقه ویژه اقتصادی ۱۲ متر بوده و مسیر دسترسی تمام خیابان ها به هم متصل است همچنین در قطعه بندی شهرک الماس تمامی قطعات شمالی جنوبی با عرض ۱۲ متر و عمق های ۱۸٫۵-۱۹٫۵و۳۰ متری در نظر گرفته شده و سطح اشغال واحد های ویلایی کمتر از ۶۰ درصد است.
مدیر پروژه منطقه ویژه امام رضا(ع) گفت: باغ ایرانی دارای ۶۶۰ متر طول و به عرض ۱۹ متر می باشد که فضای تفریحی زیبایی به منطقه خواهد داد همچنین کمربند سبز هم اطراف منطقه ویژه پیش بینی شده است .
دکتر هزاری با بیان اینکه مجتمع خدماتی رفاهی و گردشگری می‌تواند نقش اشتغالزایی بالایی در منطقه داشته باشد، ادامه داد: موارد پیش بینی شده در این مجتمع همچون جایگاه ۳ منظوره سوخت، مجموعه خدماتی امام رضا با ۱۵ غرفه و ۸ واحد تجاری، مجتمع خدمات خودرویی با فضای ۶۰۰۰ متری که قسمت کارگاهی ۱۲۰۰ متر مربعی با ۲۴ واحد کارگاهی، میزان هزار و ۶۰۰ متر مربع فضای نمایندگی و خدمات پس از فروش قرار داشته و در مجموعه ایرانشهر مال نیز بالغ بر ۱۵۰ واحد تجاری و ۲۰ مجموعه اداری با همکاری پارک علم و فناوری برای استارت آپ ها اختصاص یافته که این علاوه بر فضاهای تفریحی و بازی کودکان و نوجوانان و نیز مجموعه پردیس سینمایی می باشد و در بخش مجتمع گردشگر و اقامتی هزاردستان با ۷۵۰۰ متر مربع دارای ۳۸ سوئیت اقامتی رستوران ،کافی شاپ و تالار برگذاری مراسمات طراحی و پیش بینی شده است.

بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان بار از دوش دولت با ایجاد منطقه ویژه امام رضا برداشته می‌شود

وی تاکید کرد: با ایجاد بیش از ۳۰۰ اشتغال پایدار می‌توان بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان بار از دوش دولت به منظور ایجاد اشتغال پایدار برداشته خواهد شد اگر به ارزش این پروژه عظیم و ماندگار پی ببرند. مدیریت پروژه منطقه ویژه امام رضا(ع) با عنوان اینکه مدیران استان به اجماع رسیده‌اند که این مجموعه با همکاری بخش خصوصی و نظارت بخش دولتی بسیار موفق خواهد بود، گفت: سیکل معیوب دست و پاگیر سیستم اداری به طوری که علیرغم پیگیری های هر روزه هنوز مشکلات بر سر راه بوده رفع نشده است.
دکتر هزاری تصریح کرد: سال گذشته ۵۰ درخت ۱۰ ساله و ۳۰۰ اصله درخت خرما برای کاشت در منطقه خریداری شده اما به دلیل همین سیکل زمان‌بر هنوز استحصال آبی که چاه آن حفر شده میسر نشده لیکن پس از گذشت ۱ سال علاوه بر افزایش فزاینده قیمت ها و فرسایشی شده پروسه درحال انجام اجرای خط برق چاه بوده که امیدواریم به همین منوال تا ۳ ماه آینده درخت های خریداری شده را به محل های از پیش تعیین شده انتقال داده و باعث دگرگون شدن مجموعه شویم.
وی اظهار کرد: این مجموعه دارای ۲ فقره تسهیلات اشتغال روستایی مجموعاً به مبلغ ۱۸۰ میلیارد ریال بوده و تعهدات و هزینه هایی بیش از انتظار و سنگ اندازی های پیشرو از گرفتن تسهیلات منصرف شده که ما را برآن داشته است پروژه منطقه ویژه امام رضا(ع) ایرانشهر را به طور کامل با اتکا به خود و برنامه های پیش بینی شده و بدون دریافت تسهیلات دارای سوبسید دولتی به انجام رسانیم و این پروژه علاوه بر اینکه باری بر دوش دولت نخواهد گذاشت تنها با حمایت معنوی مدیران و مسئولان استانی میتوان به منویات مقام عظمی ولایت که ایجاد اشتغال جوانان بوده جامه عمل پوشاند.
مدیر پروژه منطقه ویژه امام رضا(ع) ادامه داد: هزاران هزار ایده وجود دارد که می‌تواند با بازده قابل قبول و مفید در سطح استان به اجرا و بهره برداری رسیده که هم ایجاد اشتغال کرده هم سطح رفاهیات و در کلان جامعه تاثیر گذار باشد اما به دلیل عدم اعتماد و حمایت و نگاه منفی به کارآفرینان علاوه بر اینکه هیچ گاه در این منطقه شروع نمی شوند بلکه آنان که در این راه قدمهای موثری برداشته اند از این کار خود مایوس شده که مثالهای بیشماری را میتوان دید و زد ، در حالی که اگر هر کس به اندازه خود مسئول باشد این استان تاکنون آباد شده بود و علاوه بر اینکه واژه محرومیت را با خود به یدک نمی کشی می توانست به عنوان یک استان توسعه یافته از آن یاد کرد.
دکتر هزاری در پایان گفت: امیدواریم با عنایات حضرت حق و با تبعیت و توجه به منویات مقام معظم رهبری در راستای اقتصاد مقاومتی در سالی که به نام پشتیبانی ها، مانع زدایی ها نام گذاری شده و حمت مدیران ارشد استان در دولت سیزدهم شاهد شروع عملیات اجرایی این پروژه عظیم و ماندگار در سال ۱۴۰۰ باشیم و بتوانیم پس از ساخت و بهره برداری از این پروژه به عنوان نمونه ای موفق از اراده، ممارست ، خستگی ناپذیری و توانمندی بخش خصوصی در سطح استان یاد کنیم.
انتهای پیام/ فاطمه بهرک
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

به کانال تلگرام ما بپیوندید