تاریخ انتشار : سه شنبه 18 آبان 1400 - 8:00
کد خبر : 1430

پتانسیل ها و تجربه های جهانی در راه برنامه احیای تالاب هامون

پتانسیل ها و تجربه های جهانی در راه برنامه احیای تالاب هامون

مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: تالاب هامون برای اجرای کامل برنامه احیاء آماده دریافت حمایت های بین المللی است. وحیدپورمردان در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری سیستان و بلوچستان گفت: استفاده از تجارب و حمایت های بین المللی در برنامه احیای تالاب هامون یکی از شاخصه های اصلی

مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: تالاب هامون برای اجرای کامل برنامه احیاء آماده دریافت حمایت های بین المللی است.

وحیدپورمردان در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری سیستان و بلوچستان گفت: استفاده از تجارب و حمایت های بین المللی در برنامه احیای تالاب هامون یکی از شاخصه های اصلی مدیریت جامع تالاب است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان افزود: برنامه احیای تالاب بین المللی هامون نیازمند استفاده از تجارب سایر کشور و حمایت های بین المللی است تا در زمینه های مختلف برنامه احیای تالاب از جمله: احیای پوشش گیاهی، کاهش و یا حذف پدیده گردوغبار، حفظ آب در بستر تالاب و … از همکاری و تجارب آنها استفاده شود.
وی ادامه داد: پتانسیل ها، تجارب و همکاری بین بخشی کشورهای مرتبط با موضوع تالاب و چالش های مرتبط با آن اولین قدم در برنامه بین المللی احیای تالاب هامون است که در این خصوص کشورهای ایران، پاکستان و افغانستان می توانند در خصوص موضوع پدیده گرد وغبار و … چاره اندیشی و برنامه عملیاتی مشترک در حوزه های تحت اختیار انجام دهند
پورمردان تصریح کرد: اقدامات جزیره ای و عدم اجرای کارشناسی و گسترده برنامه های احیای تالاب هامون موجب گسترشِ سطحِ خشکی مطلق در بستر تالاب هامون و افزایش چشمگیر مدت زمان بادهای معروف ۱۲۰ روزه در سیستان می شود و این موضوع موجب افزایش انفجاری پدیده گرد وغبار در شمال استان خواهد شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: بخش عمده ای از پدیده گردغبار ناشی از خشکی بستر تالاب هامون در محدوده هامون صابوری و در درون خاک افغانستان می باشد که رفع یا کاهش این پدیده نیازمند همکاری های کارشناسی و اقدام گروهی کشورهای همسایه همچون پاکستان با نگاه به تجارب بین المللی در این خصوص است.

انتهای پیام

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

به کانال تلگرام ما بپیوندید