تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۸:۲۲
کد خبر : 2306

بررسی بیش از هزار درخواست در کمیته های مشاغل سخت و زیان آور سیستان و بلوچستان

بررسی بیش از هزار درخواست در کمیته های مشاغل سخت و زیان آور سیستان و بلوچستان

  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان گفت: از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون، قریب به هزار و ۱۳۲ درخواست در کمیته بدوی مشاغل سخت و زیان آور استان بررسی شده است. مهرداد جهاندیده در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری سیستان و بلوچستان عنوان کرد: در ده ماه گذشته از سال

 

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان گفت: از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون، قریب به هزار و ۱۳۲ درخواست در کمیته بدوی مشاغل سخت و زیان آور استان بررسی شده است.

مهرداد جهاندیده در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری سیستان و بلوچستان عنوان کرد: در ده ماه گذشته از سال جاری؛ ۴۵ جلسه کمیته بدوی و ۷ جلسه کمیته تجدید نظر مشاغل سخت و زیان آور استان با حضور اعضا برگزار شده است.
وی اظهار داشت: در این مدت کار بررسی قریب به هزار و ۱۳۲ درخواست در کمیته بدوی انجام و از این تعداد ۹۴۲ درخواست مورد تایید قرار گرفت.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گفت: همچنین ۱۰۱ اعتراض در کمیته تجدید نظر مورد بررسی قرار گرفت که ۹۲ مورد آن تایید شد.
جهاندیده یادآور شد: بر اساس قانون کارهای سخت و زیان آور، کارهایی است که در آن ها عوامل فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و بیولوژیکی محیط کار، غیر استاندارد بوده و در اثر اشتغال کارگر تنشی به مراتب بالاتر ازظرفیت های طبیعی (جسمی و روانی) در وی ایجاد می شود که نتیجه آن بیماری شغلی و عوارض ناشی از آن است.


وی اظهار داشت: مشاغل سخت و زیان آور به دو (گروه الف و ب) تقسیم بندی می شوند. (گروه الف) شامل مشاغلی است که صفت سخت و زیان آوری با ماهیت شغل وابستگی دارد اما می توان با به کارگیری تمهیدات بهداشتی ، ایمنی و تدابیر مناسب توسط کارفرما سختی و زیان آوری آن ها را حذف کرد و(گروه ب) شامل مشاغلی است که ماهیتاً سخت وز یان آور بوده و با به کارگیری تمهیدات بهداشتی ، ایمنی و تدابیر فنی توسط کارفرما‌، صفت سخت و زیان آوری آن ها کاهش یافته ولی کماکان سخت و زیان آوری آن ها حفظ می شود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تصریح کرد: بر این اساس، کارگاه هایی که مشاغل آنان در گروه الف تشخیص داده می شود، کارفرما مکلف است با تایید کمیته استانی، نسبت به ایمن و استاندارد سازی شرایط محیط کار اقدام کند.
جهاندیده گفت: حسب درخواست کارگر، کارفرما، تشکل ها، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی، تعیین سخت و زیان آور بودن مشاغل در هر کارگاه با بررسی سوابق، انجام بازدید و بررسی شرایط و با تایید کمیته های استانی انجام می گیرد .

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

به کانال تلگرام ما بپیوندید