تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۹:۳۲
کد خبر : 3046

گردش‌گری سالم، هدف نظام اسلامی است، جلوی ناتوی فرهنگی را بگیرید.

گردش‌گری سالم، هدف نظام اسلامی است، جلوی ناتوی فرهنگی را بگیرید.

  پیامبر اسلام، برای تثبیت دین خود، مهاجرت کرد. به گزارش پایگاه خبری سیستان و بلوچستان کتاب آسمانی ما در سخنی از خدای بزرگ تاکید دارد که در زمین، گردش کنید و عبرت بگیرید، با استناد به همین ادله، نظام جمهوری اسلامی با گردش‌گری، هیچ‌گونه مخالفتی ندارد بلکه آن را حمایت و تقویت نیز می‌کند.

 

پیامبر اسلام، برای تثبیت دین خود، مهاجرت کرد.

به گزارش پایگاه خبری سیستان و بلوچستان کتاب آسمانی ما در سخنی از خدای بزرگ تاکید دارد که در زمین، گردش کنید و عبرت بگیرید، با استناد به همین ادله، نظام جمهوری اسلامی با گردش‌گری، هیچ‌گونه مخالفتی ندارد بلکه آن را حمایت و تقویت نیز می‌کند.

شیاطین بین‌المللی و در راس آن‌ها شیطان‌ بزرگ، انحراف بزرگی در سبک زندگی انسان‌ها ایجاد کرده‌اند و تمامی برنامه‌ها و سیاست‌های‌شان را برای گسترش این انحراف به اقصی‌تفاط دنیا به‌کار می‌گیرند.


ابنیه‌ی باستانی، طبیعت و خرده‌فرهنگ‌های مردمان بومی، صنایع دستی و سنتی انسان‌ها را به اسارت گرفته و هدف اصلی گردش‌گری را لذائذ افراطی نظیر بی‌بندوباری جنسی، سِرو مشروبات الکلی، موسیقی‌های اغواکننده، رقص و استفاده از آلات قمار در کنار بازی‌ها و سرگرمی‌های خارج از عرف، بدون در نظر گرفتن حدود شرعی در رابطه‌ی زن و مرد و رفتار‌های هنجارشکنانه‌ای از این دست قرار داده‌اند.
به شکرانه‌ی الهی به‌رغم این‌که کشور ما نیاز شدیدی به تولید درآمد دارد و گردش‌گری، منبع و ظرفیت مهمی برای تولید درآمد می‌باشد، اما صرف‌نظر از موارد معدود، تا کنون این زیربخش توسعه‌ای کشور، به مفاسد اشاره‌شده، آلوده نشده است و شاید یکی از دلایل توسعه‌نیافتگی آن نیز همین مطلب است.
استان سیستان و بلوچستان، از جمله استان‌هایی است اماکن باستانی بی‌نظیر و یا کم‌نظیری دارد و محوطه‌‌های باستانی شهرسوخته و دهانه‌ی غلامان، در یافته‌های متعددی، رتبه‌ی اولین در دنیا را به خود اختصاص داده و سنگ‌نگاره‌های نگاران و قلعه‌های منحصر به فرد بمپور، ناصریه، سِب، کِنت و سرباز نشان از آمایش این جاذبه‌ها در جای‌جای استان دارد.
چشم‌اندازهای اکولوژیکی و آگروتوریستی کم‌نظیر استان، خرده‌فرهنگ‌های متنوع استان، از شمالی‌ترین نقطه‌ی استان تا جنوبی‌ترین آن، گالری پهناوری به وسعت صدها کیلومترمربع از این طبیعت است که اگر به‌طور سالم و اصولی در جهان اطلاع‌رسانی شود، میلیون‌ها گردش‌گر را با میلیاردها دلار ارز به این‌جا می‌کشاند و اگر بر اصول‌مان پای‌بند باشیم و دچار وادادگی فرهنگی نشویم، دورنمای اقتصادی والایی پیش‌ روی ما است.
طی چند سال اخیر با توجه دولت به این مهم، اندک امکاناتی چون، بوم‌گردی‌ها، مجتمع‌های رفاهی بین‌راهی و آژانس‌های مسافرتی، رستوران‌های سنتی و هتل‌های نسبتاً مناسب، در حد محدودی ایجاد و سازمان گردش‌گری و مردم استان ما در حال تمرین توسعه‌ی گردش‌گری هستند.
به موازات توسعه‌ی فعالیت‌های گردش‌گری، امنیت، اولین الزامی است که باید تامین شود که خوش‌بختانه در حال حاضر با تدابیر مسئولین خوش‌فکر و نوع‌دوست ما شرایط مطلوبی را دارد.
نوع دومی از امنیت، امنیت اخلاقی است که اگر امنیت جانی هم وجود داشته باشد، توسعه‌ی گردش‌گری را به مخاطره می‌اندازد.
اگر در بهترین گلستان در یک شهر یا غنی‌ترین محوطه‌ی باستانی و یا سواحل زیبای یک دریا، ناهنجاری‌های اخلاقی وجود داشته باشد، خانواده‌ها احساس ناامنی می‌کنند و نتیجتاً بلااستفاده خواهد ماند.
هم اکنون براساس مشاهدات و مستندات موجود به‌دلیل عدم نظارت و برداشت نادرست از فعالیت‌های توسعه‌ی گردش‌گری ملاحظه می‌شود، در بعضی از بوم‌گردی‌ها، کشف‌حجاب خانم‌ها به شکل تحریک‌آمیزی صورت می‌گیرد و یا حرکات موزون زمین‌ساز با عناوین سنتی انجام می‌شود و گاه آوازخوانی خانم‌ها در جمع و پخش آن در فضای مجازی برای تبلیغ و بازاریابی این واحدهای گردش‌گری صورت می‌گیرد که مورد اعتراض آحاد جامعه است.
یا در سواحل دریای عمان، کشف‌حجاب، امری عادی به‌حساب می‌آید و تعدادی از جوانان، رفتارهای پرخطر از خود بروز می‌دهند و گاه دیده شده که راهنماهای محلی یا به اصطلاح تورلیدرها نیز آنان را در این رفتارها همراهی می‌کنند.
با امعان‌نظر به آن‌چه اشاره شد:
– وزارت گردش‌گری، میراث فرهنگی و صنایع‌دستی باید همان‌گونه که به توسعه‌ی گردش‌گری اهتمام دارد، هیئت‌های انتظامی برای برخورد با واحدهای گردش‌گری خاطی نیز با جدیت لازم داشته باشد.
– نهادهایی چون مدیریت اماکن نیروی انتظامی، به صورت غیرمحسوس به شکلی که این محیط‌ها، پلیسی اتلاق نشود، این‌گونه رفتارها را پایش و با موارد خاص، اِعمال قانون کند.
– نهادهای فرهنگی و ستادهای امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر، به این امر، ورود کنند تا این رفتارهای زشت عده‌ای معدود، حاد نشود و اصل این فعالیت نشاط‌زا و توسعه‌ای برای مردم، زیر سئوال نرود.

یادداشت/ عباس نورزایی

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.