تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۵
کد خبر : 3521

نظارت بهداشتی دامپزشکی و توسعه صنعت پرورش میگو در کنارک افزایش صادرات و اشتغالزایی را دربرداشته است

نظارت بهداشتی دامپزشکی و توسعه صنعت پرورش میگو در کنارک افزایش صادرات و اشتغالزایی را دربرداشته است

  رئیس اداره دامپزشکی شهرستان کنارک گفت: دامپزشکی به عنوان متولی امر بهداشت دام در کشور با اعمال نظارت های بهداشتی حاکمیتی و از طریق پیشگیری و کنترل بیماری ها در زمینه حفظ صنعت پرورش آبزیان، افزایش صادرات تولیدات و اشتغال زایی را فراهم می آورد. گل محمد عشقی در گفت و گو با خبرنگار

 

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان کنارک گفت: دامپزشکی به عنوان متولی امر بهداشت دام در کشور با اعمال نظارت های بهداشتی حاکمیتی و از طریق پیشگیری و کنترل بیماری ها در زمینه حفظ صنعت پرورش آبزیان، افزایش صادرات تولیدات و اشتغال زایی را فراهم می آورد.

گل محمد عشقی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری سیستان و بلوچستان بیان داشت: این شهرستان دارای ظرفیت های متنوع آبزی پروری از قبیل مراکز تکثیر و مزارع پرورش میگو می باشد. مجتمع پرورش میگو کشت و صنعت مکران مجموعه ای 700 هکتاری واقع در روستای گوردیم شهرستان کنارک می باشد؛ این مجموعه در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه سواحل مکران در حال اجرا است و به طور مستمر در حال تکمیل فازهای متعدد کاری می باشد که قسمتی از این طرح عظیم زنجیره کامل تکثیر و پرورش میگو شامل یک واحد مرکز تکثیر، چهار فاز مزارع پرورشی با سطح زیر کشت 500 هکتار به انضمام واحدهای نوزادگاهی (نرسری)، کارخانه خوراک و کارخانه بسته بندی میگو می باشد.


وی ادامه داد: سایت پرورش میگو کشت و صنعت مکران دارای 22 مزرعه 23 هکتاری پرورش میگو است. هر مزرعه دارای 15 استخر است که یک استخر ترسیب و مابقی استخرهای پرورشی هستند. در این طرح روش های نوین پرورش میگو در دنیا شامل استخرهای ترسیب و ذخیره آب، تخلیه مرکزی، هواده وجود دارد و سالم سازی پساب خروجی مزارع اجرایی می گردد.
دکتر عشقی اظهار داشت: در سال 1400 با توجه به آماده نبودن استخرهای پرورشی طرح پایلوت پرورش میگو در 45 تانک نرسری با زیر کشت رفتن 2 میلیون قطعه پست لارو صورت پذیرفت که در پایان دوره پرورش، میزان 20 تن میگو برداشت گردید و در سال جاری نیز تا زمان آماده شدن نهایی استخرهای پرورشی، ذخیره سازی تانک های نرسری با 2 میلیون قطعه پست لارو صورت پذیرفت و امید آن می رود که در صورت آماده سازی استخرهای پرورشی، قبل از پایان زمان مهلت ذخیره سازی به زیر کشت میگو بروند.

وی افزود: مراکز تکثیر میگو به عنوان اولین گام در صنعت پرورش و تولید میگو بوده و یک بنگاه اقتصادی مهم و حساس آبزی پروری در این صنعت می باشد که شهرستان کنارک دارای دو مرکز تکثیر با ظرفیت تولید سالانه 150 میلیون قطعه پست لارو می باشد که تحت نظارت مستقیم و مستمر کارشناسان اداره دامپزشکی این شهرستان بوده و مطابق برنامه ی راهبردی کنترل بیماری لکه سفید میگو فعالیت دارند و مورد پایش و مراقبت عامل ویروسی بیماری های اخطار کردنی میگو همچونWSSV ،IHHNV ، TSV، YHV و … قرار دارند.
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان کنارک عنوان داشت: میگوی مولد به عنوان نخستین و مهمترین بخش چرخه ی این صنعت جهت تامین بچه میگوی مورد نیاز استخرهای پرورشی نقش حیاتی دارد. میگوی مولد سالم ضامن تولید پست لارو (بچه میگو) با کیفیت و سالم در مراکز تکثیر میگو و در نتیجه افزایش میزان تولید در مزارع پرورش است که در سال گذشته، 80 میلیون قطعه پست لارو در مراکزتکثیر شهرستان کنارک تولید گردید که میزان 30 میلیون قطعه پست لارو و ده هزار قطعه مولد به مقاصد خارج استانی (استان های هرمزگان و گلستان) ارسال گردیده است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.