تاریخ انتشار : یکشنبه 14 آذر 1400 - 9:05
کد خبر : 1757

رفتار خوب، رفتار انسانی/ برخورد با هنجار شکنی ها با رویکرد فرهنگی امکان پذیر است

رفتار خوب، رفتار انسانی/ برخورد با هنجار شکنی ها با رویکرد فرهنگی امکان پذیر است

      به طور معمول در شبانه روز، پیام ها و تلفن های زیادی در شکایت از تیراندازی های بی حد و حساب برخی شهروندان در دورهمی ها، مجالس عروسی و جشن ها و… دارم که خواستار برخورد سخت با این افراد قانون شکن و مخل نظم و امنیت روانی عمومی هستند. البته راهکارهای

 

 

 

به طور معمول در شبانه روز، پیام ها و تلفن های زیادی در شکایت از تیراندازی های بی حد و حساب برخی شهروندان در دورهمی ها، مجالس عروسی و جشن ها و… دارم که خواستار برخورد سخت با این افراد قانون شکن و مخل نظم و امنیت روانی عمومی هستند. البته راهکارهای پیشنهادی آنان – گرفتن و بستن و زدن و شکستن و…- بیش تر بستر ایجاد استبداد و دیکتاتوری است تا حل مشکل.

به گزارش پایگاه خبری سیستان و بلوچستان تیراندازی ها در مجالس و جشن به سبب سلب آسایش مردم و تضییع حقوق عمومی، ایجاد حس ناامنی در شهر، ضرر و زیان مادی و تهدیر سرمایه و… رفتاری غیر انسانی، غیر اخلاقی و غیر عقلانی است و جدا از جرم سلاح غیر مجاز، به لحاظ پیامدهای آن: ایجاد تشویش و حس ناامنی در شهر؛ و فراهم کردن فرصت سوء استفاده برای دزدان و افراد ناباب، قابل برخورد و پیگرد قانونی است.

بدیهی است که برای نهادهای انتظامی، امنیتی و قضایی دشوار نیست با شنیده شدن صدا یا مشاهده نخستین شلیک گلوله، صاحبان و بانیان مجالس و جمعی دیگر را به انتظامی هدایت و به موضوع رسیدگی و با عوامل مخل نظم عمومی، برخورد سخت و عبرت آموز کنند. این اقدام پیامدهای ناخوشایند دارد: تیره شدن روابط اجتماعی و شهروندی؛ منغص شدن عیش حاضرین و ایجاد خاطره تلخ فراموش ناشدنی برای سلاطین لحظه ها: داماد و عروس، که طبعاً اثر منفی بر روحیه و رفتارشان در مسیر زندگی خواهد گذاشت.

اما، پرسش این است که آیا تنها راهکار حل این معضل، رفتار سخت افزاری، برخورد فیزیکی و تحقیر اجتماعی و روانی افراد است؟ اصولاً تیراندازی در جشن ها را از چه منظری باید بررسی و برای رفع آن اقدام کرد: امنیتی، اجتماعی یا فرهنگی؟

به نظر من بی توجهی به قانون، بی نظمی و هنجار شکنی از جمله این مورد را باید یک مساله فرهنگی- اجتماعی ارزیابی کرد که بالطبع حل آن نیز راهکار فرهنگی دارد. بر این اساس می پرسم: جناب مولوی بزرگوار، روحانی بزرگوار تشیع، فاضله مکرمه، جناب سردار طایفه، جناب معتمد، پدران و مادران گرامی، اساتید و دانشگاهیان فرهیخته، معلم و دبیر گرانقدر، جوانان روشنفکر، سیاستمداران و فعالان اجتماعی، هیات ها و انجمن های فرهنگی و مذهبی، سازمان های مردم نهاد شهرستان و… نقش شما در تنظیم و تعادل رفتارهای اجتماعی، جاری شدن نظام شهروندی، قانونمندی، احترام به حقوق یکدیگر و ایجاد شرایط زندگی شایسته و جذاب برای همگان، چیست؟ تأثیرگذاری خود در تربیت جامعه و حل یا کاهش مشکلاتی از این دست را چگونه ارزیابی می کنید؟
پرسش دیگر از منتقدین است اینکه آیا برقراری امنیت را خدمتی از مقوله توزیع کالا می دانند که مثلا برنج به قدر نیاز در نمایندگی توزیع و شهروندان دریافت نمایند؟

رفتار انسان در مواجهه با یک مساله متاثر از چهار نکته است: الف- معیارهای کارآیی که موفقت فرد را در پی دارد؛ ب-دانش قبلی انسان در مورد مساله و محیط؛ ج-اقداماتی که می تواند انجام دهد؛ د- دانش درونی و ادراکات فرد در آن لحظه! اگر ادراک فرد از آن ها صحیح باشد منجر به بروز رفتار عقلانی و انجام کار درست می شود در غیر آن بدیهی است که دستاورد و پیامد، موجب اخلال در رفتار و سیستم خواهد شد.

بنابر موارد بالا، ارزیابی این است که مساله تیراندازی ها، علقه به سلاح، روش تخلیه انرژی، ابراز احساسات و نمایش ادراکات درونی و… دارای ریشه روانی- اجتماعی و متاثر از دانش قبلی به محیط، نوع بینش و نگرش به: خود، جامعه، شادمانی، معیارهای کارآیی، نمادهای موفقیت، تمایز و… است.

و نهایتاً پرسش از عموم، آیا بهتر نیست ایرانشهر- شهر ولایت و مرکز فرهنگی بلوچستان- را که همه مدعی شوکت و بزرگی آن از ابعاد گوناگون فرهنگی، اجتماعی، علمی، هنری، تاریخی، سیاسی، اقتصادی، نخبگان و مشاهیر و استعدادها و… هستیم با رویکرد عقلانی به زیست جمعی و همکاری و مشارکت در ترویج قانونمداری، حقوق شهروندی، نظم و معیارهای عقلانیت، به شهری شاخص و متمایز در بعد « هنر انسانی زیستن» تبدیل کنیم؟! به گفته حکیم فردوسی:

ز گیتی دو چیز است جاوید و بس
دگر هر چه باشد نماند به کس

«بی‌آزاری» و «سودمندی» گزین
که این است فرهنگ و آیینِ دین.

شایسته نام ایرانشهر، مزین شدن به رفتار خوب، رفتار انسانی و ترفیع به عنوان کانون مفاهیم بلند عقلانی است. والسلام.

یادداشت: علی شعبانی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

به کانال تلگرام ما بپیوندید