تاریخ انتشار : سه شنبه 21 دی 1400 - 7:14
کد خبر : 2316

بحران بزرگ کمبود فضاهای آموزشی و نیروی انسانی در سال ۱۴۰۵ با افزایش رشد موالید در سیستان و بلوچستان

بحران بزرگ کمبود فضاهای آموزشی و نیروی انسانی در سال ۱۴۰۵ با افزایش رشد موالید در سیستان و بلوچستان

مدیر کل سابق آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان گفت: رشد فزاینده جمعیت دانش آموزی مهمترین شاخص در آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان است. به گزارش پایگاه خبری سیستان و بلوچستان حمیدرضا رخشانی در جلسه شورای معاونین اداره کل آموزش و پرورش اظهار داشت: در کل کشور رشد موالید در حال کاهش است اما

مدیر کل سابق آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان گفت: رشد فزاینده جمعیت دانش آموزی مهمترین شاخص در آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان است.

به گزارش پایگاه خبری سیستان و بلوچستان حمیدرضا رخشانی در جلسه شورای معاونین اداره کل آموزش و پرورش اظهار داشت: در کل کشور رشد موالید در حال کاهش است اما در سیستان و بلوچستان این شاخص در حال افزایش است و این رشد جمعیت تمام شاخصها را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی ادامه داد: پیش بینی انجام شده براساس نرخ موالید در پنج سال گذشته نشان میدهد که تا سال ۱۴۰۵ حداقل یک میلیون و صد هزار نفر دانش آموز در استان خواهیم داشت.
رخشانی با بیان اینکه هر سال ۶۰ هزار نفر به جمعیت دانش آموزی استان افزوده میشود، گفت: این بدان معناست که سالانه به ۲۳۰۰ کلاس درس و ۳ هزار معلم جدید در سیستان و بلوچستان نیاز است.

وی با اشاره به همت خیرین، قرارگاه قدس سپاه و ۶ برابر شدن اعتبارات دولتی در زمینه مدرسه سازی خاطر نشان کرد: سالانه هزار و ۱۰۰ کلاس در استان ساخته میشود که تنها جوابگوی نیمی از جمعیت دانش آموز جدید است.

رخشانی تصریح کرد: اگر به موضوع رشد فزاینده جمعیت دانش آموزی در استان توجه نشود در سال ۱۴۰۵ با یک بحران بزرگ در زمینه کمبود فضاهای آموزشی و نیروی انسانی  مواجه خواهیم بود بنابراین باید راهکاری ویژه ای برای این مسئله تدبیر شود و راه حل، در پیش گرفتن عدالت ترجیحی است.

رخشانی ادامه داد: در سال تحصیلی گذشته با ۸۲۵ هزار و ۱۵۲ دانش آموز ۳۷ هزار و ۱۴۴ کلاس درس موجود، ۱۵ هزار و ۷۱۶ کلاس کمبود داشتیم.این در حالی است که با افزایش جمعیت دانش آموزی در سال ۱۴۰۵،  ۱۸ هزار و ۱۶۱ کلاس کمبود خواهیم داشت.
رخشانی افزود: کمبود نیروی انسانی و کمبود فضای آموزشی از مشکلات همیشگی آموزش و پرورش استان بوده اما جذب ۲۲ هزار نیروی انسانی در طول سه سال اخیر بی‌سابقه بود.
وی ادامه داد: در طول تاریخ آموزش و پرورش در هیچ برهه ای به اندازه امسال سهمیه نیروی انسانی جذب نشده است.
رخشانی افزایش نرخ ماندگاری دانش آموزان در سیستان و بلوچستان را یکی از شاخصهای مهم در جلوگیری از افزایش نرخ بازماندگان از تحصیل عنوان کرد و گفت: در طول سه سال گذشته نرخ ماندگاری دانش آموزان در استان از ۳۴ درصد به ۴۲.۷۵ درصد افزایش یافته است و این نشان دهنده آن است که تعداد دانش آموزان بیشتری به مدارس استان وارد شده اند. این در حالی است که در این مدت نرخ ماندگاری کشور تغییری نکرده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

به کانال تلگرام ما بپیوندید